2017-18 Area high school wrestling capsules

Area wrestling capsules

 

ABILENE

Coach: James Stout.

Top returners: Trey Hoerner, 195, sr.; Trevor Casteel, 132, sr.; Will Stroda, 113, so.; Dakotah Whiteley, 160, jr.; Dakota Laun, 152, jr.; Colby Mohr, 126, so.; Jackson Randles, 138, so.; Nick Brooks, 145, sr.

Outlook: Abilene captured Class 4A state title last year, winning by 44.5 points over Bonner Springs, and return three placers and four qualifiers. … Hoerner was 182-pound state champion, going 40-1. … Casteel (38-6) was fourth at 126 and Stroda (38-9) was fifth at 106. … Whiteley (26-10) qualified at 160. … Mohr (24-14) and Laun (21-18) each won at least 20 matches.

Schedule

Dec. – 9. at Manhattan; 14. at Beloit; 16. Abilene Inv. Jan. – 4. at Augusta; 6. at Herington Inv.; 12-13. at Basehor-Linwood Inv.; 18. Concordia; 19-20. at Beloit Inv.; 25. at Marysville. Feb. – 1. Clay Center; 3. at Phillipsburg Inv.; 8. at Chapman.

BALDWIN

Coach: Kit Haris.

Top returners: Scott Harman, 160, sr.; Garrett Borth, 285, sr.; TJ Hopper, 132, sr.; Dylan Voigts, 170, jr.; Benton Flory, 113, jr.; Lane Anderson, 120, so.

Outlook: Hopper and Harman were state qualifiers last year. … Harman went 35-17 and was 1-2 at state. … Hopper was 30-19. … Borth qualified for state in 2016. … Voigts was 25-17 last year and Flory won 16 matches.

Schedule

Dec. – 8. at Prairie View Duals; 16. at Ottawa Dual Inv. Jan. – 6. at Louisburg Inv.; 10. at Lawrence; 19. at Council Grove Inv.; 26. Goodland/Paola/Buhler; 27. Baldwin Inv.; 31. Anderson County/Perry-Lecompton. Feb. – 2-3. at Rose Hill Inv.; 6. at Central Heights (w/Pleasant Ridge); 9-10. Frontier League meet

BURLINGAME

Coach: Doug Binham.

Top returners: Keller Snesrud, 285, jr.; Trevor Casto, 152, sr.; Jake White, 145, sr.; Colton Hill, 170, so.

Outlook: Snesrud was 26-12 last year and was state qualifier, while Casto was 23-10. … Freshman Elijah Collins could have impact at 106. … Half of squad are from Osage City in co-op. … Six girls are out for team.

Schedule

Dec. – 9. at Onaga Inv. Jan. – at Burlington Inv.; 19. at St. Marys Jeremy Struemph Duals; 25. at Wabaunsee (w/Onaga); 27. at Atchison Inv. Feb. – 2. Burlingame Duals; 10. at Chase County Inv.

CENTRAL HEIGHTS

Coach: Mike Swendson.

Top returners: Avery Stalford, 120, so.; Brec Furst, 195, sr.; Preston Allen, 182, sr.; Zack Grabbe, 145, sr.; Devin Anderson, 152, jr.; Casey Rhoades, 285, sr.

Outlook: Stalford went 28-7 and was one win from placing at 113 at Class 3-2-1A state tourney. … Furst also qualified for state at 182 and was 14-19 overall. … Grabbe went 26-12 and Anderson won 13 matches.

Schedule

Dec. – 5. at Anderson County Quad; 7. at Chase County Inv.; 9. at Anderson County Inv. Jan. – 6. at Burlington Inv.; 12. Central Heights Inv.; 19. at Council Grove Inv.; 27. at Atchison (w/Fredonia). Feb. – 6. Baldwin/Pleasant Ridge; 10. at Chase County (w/McPherson).

CHAPMAN

Coach: Jeff Sheets.

Top returners: Tye Paluso, 126, sr.; Erik Lemon, 170, sr.; Kyle Hummel, 132, sr.; Colin Henderson, 120, sr.; Mitchell Tiller, 152, jr.p; Aaron Witt, 285, jr.; Patrick Gilmore, 220, jr.; Dalton Harvey, 195, jr.; Chance Hayden, 182, jr.

Outlook: Paluso placed fourth at 4A state tourney last year, going 18-8 and Lemon placed fourth going 28-11. … Hummel was 13-1 and Henderson was 14-5. … Tiller won 12 matches and Harvey and Witt each won 10.

Schedule

Dec. – 7. at McPherson (w/Smoky Valley); 9. at Minneapolis Inv.; 15. at Lincoln. Jan. – 4. Herington; 12-13. at Basehor-Linwood Inv.; 18. at Wamego; 20. at Holton Inv.; 23. at Riley County (w/Marysville). Feb. – 1. at Concordia; 8. Abilene.

CHASE COUNTY

Coach: Derick Budke.

Top returners: Ryan Kohr, 132, sr.; Joseph Stout, 220, sr.; Chase Owen, 145, jrIan Kissel, 195, sr.; Justin Geiss, 182, sr.; Cael Budke, 152, so.

Outlook: Stout was a state-qualifier last year, posting 27 wins and falling one win shy of placing at 220. … Owen qualified in state in 2106 and fell on win shy of returning last year, going 24-9.

Schedule

Dec. – 7. Chase County Inv.; 15. at St. Marys Jeremy Struemph Duals; 16. at Emporia Winter Classic. Jan. – 6. at Herington Inv.; 12-13. at Halstead Inv.; 18. at Douglass Inv.; 20. at Eureka Inv. Feb. – 1. at Riley County (w/Beloit); 3. at Silver Lake Inv.; 10. Chase County Inv.

CLAY CENTER

Coach: Brandon Pigorsch.

Top returners: Gavin Ware, 195, sr.; Reed Knitter, 138, jr.; Rhett Koppes, 106, so.; Cameron Osborne, 152, jr.; Cody Callahan, 126, jr.; Keegan Brownell, 145, jr.; Logan McDonald, 285, sr.

Outlook: Tigers took fourth at Class 4A state meet and return two state qualifiers. … Ware placed fourth at 195 at state last year and was 20-2. … Knitter qualified at 132 and was 27-18. … Another returning placer, Peyton Lane who was sixth at 152, did not come out. … Koppes went 28-9.

Schedule

Dec. – 9. Clay Center Inv.; 14. Wamego; 15. at Marion Inv. Jan. – 6. at Rossville Inv.; 11. at Marysville; 13. at Marysville Inv.; 19-20. at Beloit Inv.; 27. at Baldwin Inv. Feb. – 1. at Abilene; 2-3. at Rose Hill Inv.; 8. Concordia.

CONCORDIA

Coach: Josh Brown.

Top returners: Rope Dorman, 182, sr.; Brent Beaumont, 220, sr.; Matias Gutierrez, 170, sr.; Blake Leiszler, 126, sr.; Zach Strait, 120, so.

Outlook: Brown takes over as head coach after serving as an assistant for past five years. … At least four freshmen led by 152-pounder Hunter Schroeder could crack lineup.

Schedule

Dec. – 9. at Minneapolis Inv.; 14. at Marysville; 15. at Hoisington Inv. Jan. – 4. Wamego; 13. at Clearwater Inv.; 18. at Abilene; 19-20. at Beloit Inv.; 27. at Andover Inv. Feb. – 1. Chapman; 2-3. at Rose Hill Inv.; 8. at Clay Center.

COUNCIL GROVE

Coach: Jay Doornbos.

Top returners: Preston Gilbert, 195, jr.; Billy Sales, 120, jr.; Colton Bacon, 113, so.; Bo Kraus, 170, jr.; Alvin Holmes, 152, jr.; Armando Mascote, 160, jr.

Outlook: Graduation claimed big senior class and four-time state placer Holden Butler. … Gilbert was 20-19 last year, but is lone returner who had winning record last year. … Sales, Bacon and Kraus all won at least 12 matches.

Schedule

Dec. – 7. at Chase County; 8. at Ellis Inv. Jan. – 4. Burlington/Santa Fe Trail; 6. at Herington Inv.; 11. Rock Creek; 13. at Topeka High Inv.; 19. Council Grove Inv; 25. at Hillsboro. Feb. – 2-3 at Circle Inv.; 10. at Chase County Inv.

DONIPHAN WEST

Coach: Frank Speer.

Top returners: Zeb Speer, 170, sr.; Houston Idol, 106, jr.; Norman Miller, 285, jr.; Seth Baublit, 160, sr.; Niko Munson, 126, sr.

Outlook: Speer in first year as head coach, replacing Carl Swendson. … Speer has been fixture in lineup for four years.

Schedule

Dec. – 7. at Onaga Quad; 9. at Onaga Inv. Jan. – 4. Home Double Dual; 6. at Rossville Inv.; 13. at Marysville Inv.; 20. at Holton Inv.; 27. at SM North Inv. Feb. – 2. at Onaga; 10. at Chase County Inv.

EMPORIA

Coach: Dustin Malone.

Top returners: Nilton Sandoval, 132, sr.; Hunter Williams, 152, sr.; Austin Umana, 138, jr.; Isaac Williams, 145, sr.; Anthony Delgado, 160, jr.; Drew Baker, 182, jr; Trey Simons, 120, jr.; Luke Stone, 170, jr.; AJ Rodridguez, 195, jr.; Jose Ultreres, 220, jr.; Dalton Leek, 285, jr.

Outlook: Spartans return six state qualifiers from last year. … Sandoval and Hunter Williams each placed sixth in 5A last year at their respective weights.

Schedule

Dec. – 9. at Eudora Inv.; 14. at Chanute; 16. Emporia Winter Classic. Jan. – 4. Tonganoxie; 6. at Maize Inv.; 9. Paola/Seaman; 12-13. at Newton Inv.; 20. Emporia Dual Inv.; 24. at Basehor-Linwood; 27. at Olathe North Inv. Feb. – 3. at Centennial League meet (Topeka West).

JEFFERSON WEST

Coach: Shawn Dolezilek.

Top returners: Joel Scott, 152, so.; Shane Kelly, 126, sr.; Kody Gibson, 145, sr.; Jamie Winebrenner, 106, so.; Montana Grahem, 120, so.

Outlook: Scott is Tigers’ lone returning state qualifier from last year. … Tigers have small numbers and will be young with three freshmen in starting lineup.

Schedule

Dec. – 9. at Onaga Inv.; 16. at Pleasant Ridge Inv. Jan. – 6. at Herington Inv.; 12-13. at St. Marys Inv.; 19. at Council Grove Inv.; 25. Jeff West Triangular; 27. at Atchison Inv. Feb. – 9. at Big Seven League meet.

MANHATTAN

Coach: Robert Gonzales.

Top returners: Jalin Harper, 160, sr.; AB Sanchez, 138, sr.; Bubba Wilson, 145, jr.; Tate Sauder, 106, so.; Hunter Christensen, 285, sr.; Jake Mitchell, 132, jr.

Outlook: Indians captured Class 6A state title last year, winning by 21.5 points over Campus. … Harper was 160-pound state champion in Class 6A last year, going 41-2. … Graduation claimed three-time state champion Mason Wallace and multi-year placer Eldon Picou. … Wilson finished runner-up at state at 132 and was 38-7. … Sauder was fifth at 106 and went 30-19. … Sanchez finished sixth at 126 and went 37-12.

Schedule

Dec. – 9. Manhattan Dual Inv.; 15-16. at Grand Island (Neb.) Inv. Jan. – 6. at Norton Inv.; 12-13. at Newton Inv.; 17. at Olathe South; 19-20. at Owasso (Okla.) Inv. Feb. – 3. at Centennial League meet (Topeka West).

MISSION VALLEY

Coach: Rick Horton.

Top returners: Christopher Gleason, 106, sr.; Shelby Kessler, 113, so.; Caleb Hinck, 170, jr.; Blake Roberts, 182, sr.; Robert Bridgeman, 132, so.; Cailin Grame, 160, jr.; Caleb Lisk, 145, so.; Trenton Parks, 138, so.

Outlook: Gleason finished fourth at 106 at Class 3-2-1A state meet, going 39-6 to go over 100 career wins. … Hinck was 30-10 but missed out on state berth. … Roberts was 24-13 and Bridgeman, Parks, Lisk and Grame all won at least 12 matches. … Kessler placed fourth at Girls State and was 23-16.

Schedule

Dec. – 9. at Onaga Inv.; 15. at St. Marys Jeremy Struemph Duals. Jan. – 6. at Burlington Inv.; 12-13. at St. Marys Inv.; 20. at Council Grove Inv. Feb. – 2-3. at Burlingame Duals; 10. at Chase County Inv.

OSKALOOSA

Coach: Chris King.

Top returners: Jared Miller, 182, sr.; Christopher King, 220, so.; Triston Hopkins, 145, sr.; Colby Peck, 195, sr.; Trever Ricketts, 152, jr.; Lucas Hatfield, 132, jr.

Outlook: King in first year as coach. … Miller was state qualfier at 182 last year and went 28-8 overall. … King went 18-15 last year.

Schedule

Dec. – 9. at Onaga Inv.; 16. at Pleasant Ridge Inv. Jan. – 4. at Perry-Lecompton; 6. at Burlington Inv.; 20. at Holton Inv.; 27. at Atchison Inv. Febv. – 1. at Riverside; 2. at Burlingame; 5. at Maur Hill; 10. at Chase County Inv.

PERRY-LECOMPTON

Coach: David Roberts.

Top returners: Dalton Kahle, 113, jr.; Wyatt Pringle, 120, jr.; Braden Woodson, 106, so.; Grant Roush, 138, so.; Joel Guess, 145, sr.; Kyle Bonham, 285, sr.; Collin Rossillon, 220, jr.; Cyrus McCoy, 195, jr.

Outlook: Kahle and Woodson were state qualifiers last year, while Pringle qualified in 2016. … Woodson was 33-10 last year, while Pringle was 28-10 and Kahle 22-17. … Bonham went 25-10 and Rossillon was 22-10 and Roush was 25-9. … Freshmen Gavin Monaghan and Hayden Robb could have impact after going a combined 38-1 as eighth-graders.

Schedule

Dec. – 9. at Clay Center Inv. Jan. – 4. Royal Valley/Pleasant Ridge/Atchison; 6. at Rossville INv.; 12-13. at Basehor-Linwood Inv.; 18. at Burlington; 20. at Holton Inv.; 27. at Fredonia Inv.; 31. at Baldwin (w/Anderson County). Feb. – 9. at Big Seven League meet.

RIVERSIDE

12Days

Coach: Tim Resler.

Top returners: Scott Resler, 145, sr.; Austin Hawkins, 113, sr.; Braden Siemears, 160, sr.; Derrick Karn, 132, sr.; Jacob MacKnight, 195, sr.; Beau Horn, 126, so.; Luke Horn, 138, so.; Kinstin Juhl, 152, jr.

Outlook: Resler finished fifth at state at 145 last year, going 39-4. … Juhl also was state qualifier and was 34-10. … Both Horns were one match from qualifying and went 27-8 and 28-7. … MacKnight was 25-12, Karn was 24-16 and Siemears was 14-7. … Cyclones were runners-up in Big Seven League.

Schedule

Dec. – 9. at Onaga Inv.; 16. at Pleasant Ridge Inv. Jan. – 6. at Rossville Inv.; 9. Riverside Double Dual; 19. at St. Marys Inv.; 25. at Marysville; 27. at SM North Inv. Feb. – 1. Riverside Double Dual; 3. at Albany (Neb.) Inv.; 10. at Big Seven League meet.

ROSSVILLE

Coach: Courtney Horgan.

Top returners: Isaiah Luellen, 160, sr.; Holden Hurla, 152, sr.; Alex Archer, 120, jr.; Kody Davoren, 220, so.; Colin Culbertson, 126, jr.; Christian Madill, 138, sr.; Garrett Carver, 145, jr.

Outlook: Luellen captured 160-pound title in Class 3-2-1A state tourney last year, going 38-3. … He is a three-time state medalist. … Hurla and Archer each went 2-2 at state and were 27-9 and 27-18, respectively. … Horgan in first year as head coach, replacing Cody Lambotte.

Schedule

Dec. – 9. at Eudora Inv.; 15. at St. Marys Jeremy Struemph Duals. Jan. – 5. Junction City/Wellington; 6. Rossville Inv.; 12-13. at Basehor-Linwood Inv.; 20. at Holton Inv.; 26. Holton. Feb. – 1. at Mission Valley (w/Burlington); 3. at Silver Lake Inv.; 9. MEL meet.

ROYAL VALLEY

Coach: Doug Spencer.

Top returners: Dalton Ware, 120, sr.; Lance Bailey, 126, sr.; Brett House, 132, jr.; Karsen Smith, 152, jr.; Bryce Garrison, 160, jr.; Zach Burger, 182, so.; Greg Koon, 220, so.; Caleb McEntire, 126, so.; Brian Shane, 220, sr.

Outlook: Ware was a 2016 state placer and qualified again last year, going 18-11 overall. … House also qualified for state last year and went 20-11. … Bailey qualified in 2016 but missed last year. … Smith was 22-20. … Koon was 7-0 at 195 last year. … Spencer in first year as head coach, replacing Jason Puderbaugh.

Schedule

Dec. – 8. at Prairie View Inv.; 15. at Marion Inv. Jan. – 4. at Perry-Lecompton Quad; 6. at Rossville Inv.; 12-13. at St. Marys Inv.; 20. at Holton Inv.; 25. at Atchison County. Feb. – 1. at Onaga; 9. at Big Seven League meet.

SANTA FE TRAIL

Coach: Regan Erickson.

Top returners: Carter Greenfield, 138, jr.; Aaron Buterakos, 113, so.; Evan Dean, 285, so.; Caleb Jeanneret, 152, jr.; Gustas Buterakos, 126, jr.; Zach Jeanneret, 145, so.

Outlook: Graduation claimed 285-pound state champion Jake Hastings and multi-placer Bryce Erickson. … Greenfield is two-time state qualifier who was 32-9 last year. … Buterakos (22-6) and Dean (32-6) both qualified for state last year as well. … Jeanneret went 21-20

Schedule

Dec. – 7. at Holton (w/Jefferson West); 9. at Anderson County Inv.; 14. at Tonganoxie (w/Ottawa); 16. at Abilene Inv. Jan. – 4. at Council Grove (w/Burlington); 6. at Rossville Inv.; 12-13. at Basehor-Linwood Inv.; 25. Bonner Springs; 27. at Baldwin Inv. Feb. – 1. at Gardner-Edgerton; 8. at Pioneer League meet.

SILVER LAKE

Coach: Marion Howerton.

Top returners: Jordan Priddy, 126, sr.; Gable Howerton, 170, sr.; Gideon Remer, 220, so.; Scott Kuhn, 145, jr.; Tommy Cavanaugh, 113, so.; Peyton Cook, 132, jr.

Outlook: Priddy claimed 126-pound state title in Class 3-2-1A last year and went 30-6. … Howerton was state runner-up at 160 and was 36-6. … Remer (29-14) and Kuhn (31-11) also were state qualfiiers. … Cook was 23-11 and Cavanaugh was 18-5.

Schedule

Dec. – 7. at Onaga; 9. at Onaga Inv.; 16. at Abilene Inv. Jan. – 6. at Burlington Inv.; 11. at Royal Valley; 13. at Marysville Inv.; 19-20. at Beloit Inv.; 26. at Manhattan Inv. Feb. – 3. Silver Lake Inv.; 9. at MEL meet (Rossville).

ST. MARYS

Coach: Jude Wilson.

Top returners: Anthony King, 120, sr.; Charles King, 126, so.; Matthew Cruickshank, 182, sr.; Calvan Brown, 160, jr.; Ryan Ratliff, 285, jr.; Jeffrie Caraway, 195, jr.

Outlook: Bears return three state placers from last year’s team. … Cruickshank was fourth at 182 and went 33-7. … Both Kings placed fifth at state with Anthony going 38-8 and Charles 26-11.

Schedule

Dec. – 8-9. at Eudora Inv.; 15. St. Marys Jeremy Struemph Duals. Jan. – 6. at Rossville Inv.; 12-13. St. Marys Inv.; 19. at Rock Creek; 20. at Eureka Inv. Feb. – 3. at Silver Lake Inv.; 9. at MEL meet (Rossville).

WABAUNSEE

Coach: Joey Heersche.

Top returners: Riley Tubbs, sr.; Kolby Droegemeier, sr.

Outlook: Tubbs and Droegemeier are each three-time state placers. … Tubbs was runner-up at 132 last year, going 37-3, after winning at 126 as sophomore. … Droegemeier was fourth at 145 last year and went 47-5.

Schedule

Dec. – 9. at Clay Center Inv.; 15. at Marion Inv. Jan. – 6. ar Herington Inv.; 12-13. at Basehor-Linwood Inv.; 19-20. at Beloit Inv.; 25. Burlingame/Hayden; 27. at Junction City Inv. Feb. – 3. at Silver Lake Inv.; 9. at MEL meet (Rossville).

WAMEGO

Coach: Kevin Brown.

Top returners: Tylar Patrick, 285, sr.; Dacotah Lee, 126, so.; Drake Siebert, 132, so.; Adler Pierson, 138, so.; Devan Garcia, 170, jr.

Outlook: Patrick placed sixth at 4A state tournament last year, going 26-8. … Lee (16-10) and Pierson (31-18) were state qualifiers as well. … Siebert went 27-18.

Schedule

Dec. – 7. Marysville; 9. at Sabetha Inv.; 14. at Clay Center. Jan. – 4. at Concordia; 6. at Burlington Inv.; 13. at Marysville Inv.; 18. Chapman; 27. at Baldwin Inv. Feb. – 1. at Holton (w/Rock Creek); 3. at Silver Lake Inv.; 10. at Chase County Inv.

BRENT MAYCOCK

 

More

Fri, 12/15/2017 - 23:16

Highland Park sweeps past Topeka West